5 Podstawowych błędów przy współpracy z Influencerami.

Jakie są podstawowe błędy przy współpracy z influencerami?

Wiele firm bardzo często decyduje się na współpracę z influencerami, to bardzo dobra i popularna forma promocji. Jednak marki, które już wybiorą taką reklamę, powinny rozważnie podchodzić do wspólnych projektów. Potencjał to nie wszystko, a wpadki przy takich projektach zdarzają się bardzo często.

Dzisiaj przestawimy wam 5 pomyłek oraz sposoby jak ich uniknąć.

Jeżeli jesteście ciekawi to koniecznie przeczytajcie artykuł do końca, wejdźcie na nasze social media i zostawcie po sobie jakiś ślad!

1. WSPÓŁPRACA Z NIEODPOWIEDNIĄ OSOBĄ.

Zaufanie odbiorców jest najcenniejszą rzeczą u każdego influencera. Twórcy budują swoja pozycję na podstawie autentyczności i uczciwości. Jeżeli promotor do końca kampanii będzie wiarygodny, to oznacza sukces.

Oczywiście jedną z najważniejszych rzeczy w tej sytuacji jest zadbanie o to, aby twój produkt bądź usługa były spójne z wizerunkiem wybranego influencera.

Przed rozpoczęciem współpracy, pamiętaj aby wnikliwie zapoznać się z działalnością danej osoby. Ważne jest, żeby w miarę możliwości ocenić czy reprezentujecie takie same wartości.

Prześwietlenie przeszłości – różnego rodzaju konflikty czy afery, zastanów się czy to nie zagrozi twojej kampanii. Kryzys wizerunkowy może przynieść kryzys firmie. Kontrowersje lubią się z serwisami plotkarskimi.

2. REALIZACJA KAMPANII BEZ OPRACOWANEGO PLANU.

Nie oznacza to, że musisz mieć rozpisany plan od początku do końca, którego masz się mocno trzymać. Wiele świetnych pomysłów nasuwa się spontanicznie i to nie oznacza, że musimy je od razu odrzucić, ponieważ mamy ustalone coś innego. Nawet przy takim podejściu wypada opracować strategię, będzie ona podstawą wszystkich kolejnych działań.

Nalezy wyznaczyć konkretne cele, które chcesz osiągnąć poprzez kampanię.

Wtedy będzie Ci łatwiej zdecydować czy projekt zakończył się sukcesem oraz pomoże wyciągnąć wnioski na przyszłość.

3. NIEWŁAŚCIWY DOBÓR PLATFORM UWZGLĘDNIONYCH W KAMPANII.

Opieranie sukcesu tylko na doborze influencera to wielki błąd, ponieważ nie każda platforma będzie pasowała do twórcy czy też zamysłu kampanii. Przed wyborem powinno się przeprowadzić dokładną selekcje. Wiadomo, że wszyscy chcą być na czasie, a jak wiadomo królową aplikacji jest aktualnie Tiktok. Reklama tam na pewno przyniesie spory zysk, należy jednak pamiętać że nie wszystko się tam nadaje. Społeczność tej platformy może nie koniecznie pasować do docelowej grupy odbiorców.

W tym momencie możemy cofnąć się do wcześniejszego punktu. Niepowodzenia związane z doborem kanałów często wynikają z braku rzetelnego planu.

Należy przeanalizować docelową grupę odbiorców, formaty dominujące w działalności wybranego influencera, a przy tym brać pod uwagę tożsamość własnej marki.

Niektórzy spędzają dużo czasu na danej platformie, więc mniej więcej wyczuwają jej specyfikę i tym samym mają nosa do trendów. Warto wtedy zatrudnić takie osoby do swojego zespołu.

4. SKRAJNE PODEJŚCIE W KOMUNIKACJI.

Żadna ze stron nie powinna narzucać swojego podejścia, najlepszym sposobem jest wysłuchanie nawzajem swoich propozycji.

Oczywiście nie można też dać drugiej stronie „wolnej ręki”, trzeba znaleźć złoty środek. Wasza relacja powinna przebiegać na zasadach partnerskich. Bardzo ważne jest wzajemne poszanowanie stron, wyjaśnij twórcy też na czym na czym dokładnie ma polegać efekt końcowy. Potem wysłuchaj propozycji podsuwanych przez drugą stronę.

Dziel się przemyśleniami i odpowiadaj na bieżące pytania aż uda się przybliżyć twoją koncepcję do perfekcji oraz aby trzymać dobre stosunki z influencerem.

5. SELEKCJA INFLUENCERÓW TYLKO ZE WZGLĘDU NA ICH ZASIĘGI.

Niektóre firmy robią selekcję influencerów biorąc pod uwagę tylko zasięg, liczbę obserwujących lub wyświetlenia. W takim przypadku kampania powinna dobrze prezentować się w arkuszu kalkulacyjnym, ale wcale nie musi iść to z namacalnymi korzyściami. Materiały zostaną wyświetlone szerokiemu gronu odbiorców, ale ekspozycja nie pociągnie za sobą dużej liczby korzyści.

Warto jest spojrzeć na potencjał twórcy z szerszej perspektywy. Tutaj bardziej niż zasięgi liczy się autentyczność oraz siła społeczności, którą twórcy udało się zbudować. Mniejsi twórcy mają dużo większą więź z fanami, co jest ogromnym plusem. Sprawia to, że są oni wiarygodniejsi.

Ogromne kanały = słupy reklamowe. Często bywa tak, że influencer współpracuje w podobnym czasie z dwoma firmami, które są dla siebie konkurencją. Automatycznie wtedy spada poziom zaufania.

W dzisiejszych czasach bardzo często przekazywany jest popularny mit – nieważne co mówią odbiorcy, ważne, żeby mówili. Marki powinny pilnować swojego wizerunku jak oka w głowie. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi stanie się to łatwiejsze. Dajcie znać w komentarzu, czy nasze rady były pomocne! Śledźcie naszą stronę, aby być na bieżąco z nowymi tematami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *